Kasnih 90-ih ozonizatori bili su jako popularni, a mnogi benefiti ozonizatora reklamirani su na televiziji.
Može se reći da su ove reklame obavile svoj posao, jer je u to vreme svaki drugi dom imao neki tip ozonizatora.
Ali ubrzo su stvari počele da se menjaju…
Za one koji nisu upoznati, istražni izveštaj, objavljen u časopisu Consumer Reports, ukazao je na ozbiljnu štetnost ozonizatora, što je rezultiralo padom u prodaji ozonizatora vazduha! Sledeći prikaz Consumer Report-a, pružio je uvid u to kako ovi uređaji kao nusprodukt stvaraju ozon koji je izuzetno opasan po zdravlje!
Ozon je poznat po tome što nas štiti od UV zraka, a nalazi se kao zaštitni sloj u zemljinoj atmosferi. Obično se formira u prirodi kada azot-oksid i isparljiva organska jedinjenja reaguju jedni sa drugima pod dejstvom sunčeve toplote.
Zbog svoje izrazite reaktivnost, ukoliko se u atmosferi nađe bliže tlu, veoma je štetan po naše zdravlje! Može izazvati niz zdravstvenih problema, uglavnom respiratornih, kao što su kašalj, iritaciju gornjih disajnih puteva (sluznice grla, nosa i ždrela) ili bolovi pri udisanju. Osim toga, mogu se javiti i mučnine, vrtoglavice i glavobolje.
Štaviše, ozon je glavna komponenta smoga koji prekriva mnoge velike gradove širom sveta.
Propisani standard (
CARB) nalaže da maksimalna koncentracija ozona u zatvorenom prostoru ne sme biti veća od 0.05 ppm-a.
U zatvorenom prostoru, ozon se može generisati kao nusprodukt kod jonizatora vazduha. Kao što je već navedeno, oni obično koriste “koronsko pražnjenje” kako bi emitovali negativne jone. Međutim, ozon koji se ispušta tokom tog procesa može biti toksišan za ljude i životnu sredinu.
Pri kupovini jonizatora ili prečišćivača vazduha, dobro se raspitajte o načinu njihovog funksionisanja!
Možda se pitate kako se ovi proizvodi i dalje prodaju?
Odgovor je da mnogi proizvođači ne upozoravaju svoje kupce o potencijalnim nuspojavama ozona!
Šta je potrebno da znate ako se ipak odlučite za kupovinu jonizatora vazduha?
Ako, ipak, želite da kupite jonizator vazduha, imajte na umu nekoliko stvari.
Određeni proizvođači naporno rade na proizvodnji jonizatora s ograničenom emisijom ozona, zbog čega su već dostupni jonizatori koji ne proizvode ozon!
Obratite pažnju, jer biste se trebali držati dalje od proizvoda koji u opisu ne pominju koju koncentraciju ozona ispuštaju, jer ti proizvođači verovatnije kriju istinu zbog straha od gubitaka u prodaji.
Toplo vam preporučujemo da potražite prečišćivače vazduha sa CARB sertifikatom i svojstvom jonizatora, jer jedino u tom slučaju možete biti sigurni da aparat proizvodi samo male količine ozona.
Izuzetno koristan clanak