Ako je duvan iz duvanske patrone posle korišćenja u IQOS uređaju crn i mrvi se, zašto se onda insistira na tome da se radi samo o zagrevanju, ne i o sagorevanju duvana, pitaju se skeptični korisnici ovih uređaja nove generacije.
Iako se IQOS cigarete ne svrstavaju u elektronske cigarete, nego u kategoriju nesagorevajućih duvanskih proizvoda, te pošto se ne možemo ni osloniti samo na skeptična pitanja korisnika IQOS-a, moramo spomenuti važne studije koje su načinjene, a doprinose razumevanju kompleksne i još uvek nedovoljno istražene teme.
Studija praćenja stanja 24 nekancerogena biomarkera u organizmu
Kompanija PMI sprovela je tromesečno istraživanje 24 nekancerogena biomarkera potencijalne štete kod osoba koje koriste IQOS i onih osoba koje su koristile tradicionalne cigarete. Biomarkeri su se odnosili na merenje krvnog pritiska, funkcije pluća, holesterola, triglicerida, oksidativnog stresa i generalno zapaljenja u organizmu.
Iako su ova istraživanja ukazala na promene biomarkera u pozitivnom pravcu, Stanton Glantz (profesor medicine, autor, aktivista za kontrolu duvana) zaključuje da razlika koje je navela kompanija PMI zapravo i nema. Stanton Glantz navodi da nema značajnih razlika između IQOS-a i konvencionalnih cigareta za 23 od 24 biomarkera kod Amerikanaca i za 10 od 13 biomarkera kod Japanaca.
Poenta je da, iako se korisnici ovih cigareta ne izlažu pravom duvanskom dimu i štetnim jedinjenjima kao kod konvencionalnih cigareta, rizik i dalje postoji, jer se izlažu drugim jedinjenjima koja su podjednako štetna po ljudsko zdravlje.
Zbog ovoga rezultati PMI nisu verodostojni u dokazivanju manjeg rizika po zdravlje ljudi. Iako se IQOS cigarete razlikuju od e-cigareta i tradicionalnih cigareta, pa zbog toga isporučuju manje količine toksina, moramo naglasiti da IQOS cigarete isporučuju enormno veće količine nekih drugih toksičnih supstanci koje su podjednako štetne po zdravlje (vidi dole u tekstu: akrolein, propilen-glikol, acetol, glicerol). Dakle, između tradicionalnih cigareta i IQOS-a, birate zapravo između jednih vrsta bolesti i drugih vrsta bolesti koje potencijalno možete dobiti konzumirajući ih.
Klinička studija koja se može pronaći na sajtu Biblioteke američkog Nacionalnog centra za biotehnološke informacije pokazuje da je prilikom prelaska konzumenta sa zapaljivih cigareta na IQOS cigarete izloženost toksičnim sastojcima dima bila značajno smanjena, što donekle ukazuje na to da ovi proizvodi mogu smanjiti u neku ruku rizik od duvanskih proizvoda kada ih koriste pušači čija je potrošnja cigareta visoka.
Biomarkeri koji su bili praćeni, kao i emisije ugljen-monoksida, bili su niži nego prilikom pušenja konvencionalnih cigareta.
Što se, pak, tiče IQOS cigareta koje imaju posebne ukuse, na sajtu Biblioteke američkog Nacionalnog centra za biotehnološke informacije naglašavaju da je izloženost tinejdžera i odraslih aromatičnim proizvodima koji sadrže nikotin i pojačivače aroma i dalje nedovoljno ispitana.
Tvrdi se da su cigarete koje su obogaćene nekom aromom privlačnije za mlade koji možda ne bi počeli da puše ukoliko bi se radilo o običnim, tradicionalnim cigaretama. Iako se, kako se navodi u sažetku studije, veruje da su ove arome bezbedne za gutanje, još uvek ne postoji dovoljno pouzdanih podataka o uticaju pojačivača aroma i samih aroma na pluća.