Bisfenol A (BPA)
ˮBisfenol A je hemikalija koja se masovno koristi u industriji polimera, a pre svega za proizvodnju polikarbonatne plastike. Kao aditiv se nalazi u mnogim proizvodima široke potrošnje kao stabilizator, antioksidans ili inhibitor polimerizacije. Dobija se iz dva molekula fenola i acetona.
Proizvodi se u milionima tona godišnje, a ukupan trgovinski promet premašuje 15 milijardi američkih dolara. U projekcijama ekonomskih analitičara očekuje se povećana potražnja za BPA i predviđa se 6% rasta proizvodnje svake godine”, tvrdi se na sajtu Glas Koncila.
Kako se na istom sajtu navodi, većina proizvoda kojima se u današnje vreme služimo sadrži bisfenol A: ˮplastične boce svih vrsta, aluminijumske limenke, konzervirana hrana, plastično kuhinjsko posuđe, vodovodne cevi, kućni aparati, elektronska oprema, CD i DVD diskovi, naočare, zubni implantati, građevinski materijali, zavese u kupaonicama i drugi odevni predmeti, posteljina, novčanice, toneri, kozmetički proizvodi i sl.
Najčešće zastupljen baš u plastičnim flašicama za sokove i vodu koje se obično proizvode od PET ambalaže, odnosno plastike sa brojem 1. Ovaj tip plastike se ne preporučuje za višekratnu upotrebu, jer pranje deterdžentom ili visoka temperatura mogu uzrokovati izdvajanje štetnih hemijskih materija. Zbog toga apelujemo na Vas da ovakve flašice ne kupujete za višekratnu upotrebu, već da birate staklenu ambalažu ili flašice koje su izrađene od plastike sa brojevima 2 i 5.
Brojne studije ukazuju na to da bisfenol A izuzetno negativno utiče na zdravlje ljudi, a popis poremećaja i bolesti je podugačak, jer i pri vrlo niskim koncentracijama može uzrokovati: “oštećenje ploda i spontane pobačaje, ubrzani pubertet kod devojčica, povećanje prostate i pad broja spermatozoida, poremećaje u ponašanju poput hiperaktivnosti, agresivnosti i poremećaj polne orijentacije, bolesti srca i srčanog udara, te metabolički poremećaj poput dijabetesa i pretilosti, povezuje se i sa različitim alergijama, posebno astmom, može uzrokovati kancerogena oboljenja, leukemiju, te rak dojki i testisa”, navodi se na sajtu Glas Koncila.
BPA se smatra endokrinim disruptorom, odnosno jedinjenjem koje narušava hormonski sistem organizma, te kada se jednom hormonski status promeni, dolazi do širokog spektra mogućih oboljenja i poremećaja.
Važno je da na tržištu izaberete dostupne flašice za vodu sa oznakom BPA Free, navodi profesorka Rajaković.