Takođe, nipošto nemojte u ambalažu sa brojem 1 (npr. kutije od sladoleda, krema itd.) pakovati vrelu hranu, jer se već prethodnim pranjem, grebanjem i ribanjem deformisala struktura i oblik posude, te će svaka hrana koju u nju spakujete biti kontaminirana bisfenolom A, ali i drugim štetnim hemijskim jedinjenjima.
Koliko je BPA štetan govori činjenica da je Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) smanjila dopuštenu količinu bisfenola A na ne više od četiri mikrograma po kilogramu telesne težine. Godine 2011. Evropska unija je zabranila prodaju bočica i cucli za bebe sa BPA, a Francuska je 2015. godine zabranila bisfenol A u konzervama na domaćem tržištu (ali ne i za izvoz).
Zato su sve češće i flašice za bebe sa oznakom BPA Free.
Koliko je otrovni BPA svuda oko nas, govori činjenica da se čak nalazi u epoksidnim smolama kojima se premazuju aluminijumske konzerve za hranu, piće i mleko u prahu za bebe, a sadrže ga i fiskalni računi.
Naučnici Univerziteta u Sinsinatiju, država Ohajo, punili su nove i stare plastične boce vrelom vodom, ostavljali ih 24h i dokazali da se BPA oslobađao 55 puta brže i u većoj količini u vreloj vodi, nego što je to bio slučaj sa vodom na sobnoj temperaturi.
Antimon
Antimon je hemijski element iz grupe metaloida koji se, kako su ispitivanja pokazala, može često naći u napicima koje pijemo iz jednokratne plastične ambalaže. Državni sekretarijat za zdravlje u Švajcarskoj pronašao je ovaj polumetal u napicima, a njegovo prisustvo u mineralnoj vodi i sokovima iz plastičnih flaša dokazale su i studije Univerziteta u Hajdelbergu.
Da ima akutne i hronične zdravstvene posledice po zdravlje ljudi, pokazuju ispitivanja boca za vodu iz Evrope i Kanade koje ispuštaju antimon u vodu. Ovakvo ispitivanje antimona izvršeno je i na jugozapadu SAD-a u Arizoni i utvrđeno je da čuvanje flaširane vode na visokim temperaturama ima značajan efekat na ubrzano i povišeno oslobađanje antimona u vodi.
Isto pokazuje i studija koja ispituje nivoe antimona u meksičkoj flaširanoj vodi.
Najviša koncentracija antimona izlučena iz PET ambalaže bila je u uzorcima vode sa pH vrednošću 7 čuvanih na 75°C tokom pet dana. Već na 40°C došlo je do značajnog povećanja, dok je već na 60°C tokom skladištenja od 30 dana, nivo antimona prekoračio dozvoljenu granicu propisanu od strane Evropske unije od 5,0 μg po litru.
Usporivači gorenja
Usporivači gorenja podrazumevaju široki spektar hemikalija koje se dodaju plastičnim materijalima, tekstilu, površinskim završnim oblogama i premazima. Namenjeni su, kako samo ime kaže, da uspore trenutke paljenja (zapaljivosti). Mogu se dodavati kao kopolimeri tokom procesa polimerizacije.