(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Kao motivaciju za održavanje nikotinske zavisnosti pušači navode potrebu za opuštanjem, relaksacijom, povećavanje koncentracije, smanjenje težine i potrebu da se uklope u svoje socijalno okruženje.
Društvo, porodica, škola nas uče od malih nogu koliko je pušenje štetno. Svi smo upućeni u efekte pušenja na naše telo, svi smo upućeni u celi niz hroničnih bolesti koje duvan izaziva, a simptomi koji se događaju u našem organizmu su daleko brojniji.
Mozak čak posle samo jedne cigarete oseća apstinenciju, krvni pritisak se povećava, sinusi se začepe a želudac prožme žarenje. Zato svaki pušač treba da se zapita u kakvom stanju je tek njegovo telo i njegov organizam posle meseci, godina ili decenija pušenja, ako takav učinak ima samo jedna cigareta?
Dim cigarete sadrzi preko 7000 hemijskih supstanci, od kojih cak 70 dokazano izazivaju rak.
Tri su glavne skupine štetnih supstanci duvanskog dima:
- ugljen monoksid (CO),
- nikotin
- katran.
Iz duvana se udiše nikotin koji je u stvari pesticid, katran je supstanca sa površinskih slojeva puteva, ugljen monoksid je izduvni gas iz automobila, aceton je rastvarač boja, amonijak sredstvo za čišćenje, arsenik sredstvo za uništavanje insekata itd.
Ove hemikalije se unose u pluća a odatle putem krvotoka raznose po celom telu, dopirući do svakog sistema organa i svake ćelije u našem organizmu, vezujući se za hemoglobin i sprečavajući ćelije da prenose kiseonik kako bi inace trebale.
Hemijske materije u dimu istovremeno oštećuju gene koji kontrolišu rast ćelija, izazivajući njihov nenormalan rast i reprodukciju i oslabljuju imuni sistem. Duvanski dim sadrži i radioaktivne elemente kao što su olovo i polonijum i teške metale koji se u plućima vezuju za katran gde se skupljaju i talože izazivajući kancoregene promene.
Pušači se usled delovanja svih ovih otrovnih hemijskih materija suočavaju sa raznim bolestima znatno češče nego nepušači.
Tako npr. pušači su čak i četiri put češće pogodjeni koronarnom bolešću, moždanom udaru takodje,hroničnom opstrukcijom pluća skoro 13 puta a kancerom čak 25 put više.
Pušenje ne samo da izaziva mnoštvo bolesti već utiče i na radnu sposobnost osobe, ljudi češće odsustvuju sa posla usled zdrastvenih problema a povećani su i troškovi lečenja i rehabilitacije.
Pušenje je najopsežnije dokumentovani uzrok bolesti ikad istražen u istoriji biomedicinskih istraživanja. Hemijska zavisnost o nikotinu snažnija je od alkoholizma ili heroinske zavisnosti Istraživači zavisnosti izveštavaju da je nikotin možda najsavršenije dizajnirana supstancazavisnosti.
Svi pušači pokazuju znakove fizičke i psihološke zavisnosti od nikotina. MRI nalazi pušača pokazuju znatno manje „sive materije“ u mozgu.
Gubitak sive supstance proporcionalan je broju godina pušenja. Dugotrajna upotreba nikotina smanjuje broj moždanih neurona, povećava znakove ćelijske smrti u moždanom tkivu, oštećuje radnu memoriju, i smanjuje broj veza između neurona od 100 do 300%.