U ranijim našim tekstovima o IQOS cigaretama mogli ste pronaći podatak da ove cigarete sadrže visoke količine propilen-glikola, a to potvrđuju i podaci iz ove studije.
Naime, kod konzumiranja e-cigareta u automobilima nivo propilen-glikola povećao se i do 763μg/m3, a i nivoi nikotina su došli i do 10μg/m3. Koncentracije nikotina kod IQOS cigareta bile su jednake ovima kod e-cigareta.
Utvrđeno je i da je upotreba tradicionalnih cigareta dovela do koncentracije formaldehida i do 56,5μg/m3<, acetaldehida i do 141,5μg/m3 acetona i do 75,8μg/m3.
Jedna italijanska studija koja je upoređivala nivoe štetnih submikronski čestica kod tradicionalnih, IQOS i e-cigareta utvrdila je da su nivoi mikro čestica kod IQOS i e-cigareta bili četiri puta manji nego kod tradicionalnih. Takođe, tom studijom je utvrđeno i da su te mikro čestice bile toliko sitne (5.6-560nm) da su uspevale da dođu do alveola u plućima.
Poslednja istraživanja iz 2017. pokazuju da i IQOS proizvodi ispuštaju u vazduh kancerogena hemijska jedinjenja, poput ugljen-monoksida, isparljivih organskih jedinjenja (VOC) i policikličnih aromatskih ugljovodonika (PAH).
VOC – isparljiva organska jedinjenja. Neka od njih mogu biti izuzetno toksična za ljude. Neke od reakcija koje mogu izazvati su iritacija oka, nelagodnost u nosu i grlu, glavobolje, alekrgijske i respiratorne reakcije, dispneje, mučnine, povraćanje, krvarenje iz nosa, umor, vrtoglavice itd.
Još uvek ne postoje ni neka ograničenja u tome kolike su minimalne količine određenih kancerogenih jedinjenja dozvoljene po ljudsko zdravlje.
Skrenuta je pažnja i na činjenicu da je potrebno mnogo više studija i istraživanja o ovim pojedinostima, da bismo mogli preporučiti IQOS aparate kao manje štetne. “Za sada bi trebalo da podležu istim zakonima koji se tiču i tradicionalnih cigareta”, navode na sajtu Rojtersa.