Uticaj PM čestica na plodnost kod muškaraca
Iako se najčešće govori o uticaju PM čestica kod žena, važno je naglasiti da ove štetne čestice utiču podjednako loše i na zdravlje muškaraca.
Naime, kako su sposobne da dospeju krvotokom i do najdaljih organa u našem organizmu, mogu se pronaći i u reproduktivnim organima gde utiču na plodnost.
Centar za ekologiju i energiju Bosne i Hercegovine objašnjava da se, ukoliko su muškarci kontinuirano izloženi PM 2.5 i PM 10 česticama, one mogu pronaći i u njihovim testisima.
Takođe, taloženje štetnih jedinjenja koje ove čestice čine, pre svega bakra, može uticati na rad endokrinog sistema u čovekom organizmu i time dovesti do smanjene pokretljivosti spermatozoida, ali i manje količine sperme, što su dva parametra koja su najznačajnija kod oplodnje.
Pri proučavanju uticaja PM čestica na plodnost mužjaka miševa, naučnici sa Univerziteta u Merilendu u SAD-u, ustanovili su da je kontinuirano izlaganje miševa PM 2.5 i PM 10 česticama dovelo do upale određenih delova mozga, tj. da je došlo do toga da ćelije hipotalamusa proizvode više IKK2 proteina zapaljenja.
Ovo je dovodilo do toga da mužjaci miševi imaju manji broj spermatozoida, a dovodilo je i do drugih zapaljenskih procesa, problema sa srcem, pritiskom itd, piše Blic.
Važna je i studija koja se ticala proveravanja uticaja PM čestica i zagađenja na DNK muške sperme.
Rađena na miševima mužjacima, ova studija je utvrdila da je došlo do promene u kanalima testisa u kojima se proizvodi sperma posle izlaganja miševa PM česticama.
Istaknuto je da nije došlo do promene u sekvencama DNK, ali da su promene bile epigenetske, što je značilo da te promene mogu uključiti ili isključiti gene i odrediti koje proteine gen eksprimira.
Otuda se i javlja uticaj PM 2.5 čestica na kvalitet sperme.
Svakako je jasno da će osim uticaja na plodnost, ove čestice imati ozbiljnih posledica po celokupno zdravlje muškaraca.