Mnoge studije su tvrdile da konzumiranje alkalne vode ima blagotvorno dejstvo na zdravlje u određenim okolnostima, ali ne i da konstantna konzumacija dovodi do generalnog poboljšanja zdravlja.
Na primer, primećeno je da oralna primena alkalne jonizovane vode izaziva smanjenje nivoa glukoze, holesterola i triglicerida u krvi i poboljšava metaboličko funkcionisanje suzbijanjem proizvodnje slobodnih radikala kod miševa koji su indukovani metaboličkim poremećajem. (Rosa Mistica, 2012)
Kod pacijenata u završnom stadijumu bubrežne bolesti, pokazalo se da alkalna voda smanjuje neželjene nuspojave hemodijalize, kao što je prekomerno stvaranje slobodnih radikala.
U slučaju kamena u mokraćnoj bešici, alkalna voda ubrzava izlučivanje melamina i sprečava njegovu akumulaciju u bešici, što zauzvrat poboljšava patološka stanja povezana sa kamenom u bešici. (Huang, 2003)
Pošto alkalna voda ima viši pH, njen prirodni kapacitet neutralisanja kiselina u želucu čini je dobrim izborom za lečenje poremećaja gastrointestinalnog trakta, kao što su gastrična hiperacidnost, dijareja itd.
U slučajevima laringofaringealnih i gastroezofagealnih refluksnih bolesti, pokazalo se da alkalna voda ireverzibilno inaktivira pepsin, endopeptidazu odgovornu za refluksnu bolest, neutralizacijom kiseline u želucu.