Iako se propilen-glikol i biljni glicerol koriste i u svakodnevnoj ishrani, kozmetičkim proizvodima i lekovima, niko pouzdano ne zna koliko je štetno svakodnevno izlaganje većim količinama ovih supstanci i udisanje istih.
“Propilen-glikol se dovodi u vezu sa iritacijom očiju, ždrela i disajnih puteva nakon produžene inhalacije, kao i astmom kod dece. Poznato je da aerosol iz e-cigareta sadrži štetne materije poput formaldehida, acetaldehida i akroleina, ali je njihova koncentracija manja u poređenju sa duvanskim dimom.
Metali poput nikla, hroma i olova, koji se smatraju kancerogenim, takođe su detektovani u aerosolu e-cigareta, a zabrinjava i činjenica da koncentracija nikla može biti i veća u poređenju sa duvanskim dimom” – navedeno je u tekstu Sandre Vezmar Kovačević, profesorke Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.
Takođe, u tečnosti e-cigareta postoji veliki niz drugih sastojaka koji nisu bezopasni po zdravlje. Potpun spisak možete pogledati na posebno uređenom članku Vikipedije o e-cigaretama.
Kako se navodi na jednom od evropskih sajtova posvećenih zdravlju pluća, kratkoročne studije su pokazale da u parama iz e-cigareta ima otrovnih i kancerogenih hemikalija, iako su bile manjih koncentracija nego kod tradicionalnih cigareta.
Postoje i dokazi da se ćelije u telu koje su izložene pari oštećuju i prestaju sa radom, što dovodi do upale pluća koja uzrokuje otežano disanje, kratkoću daha i suv kašalj, znakove koji ukazuju na pojavu bronhitisa itd.