Sigurno ste negde pročitali da pomoću e-cigareta može ostaviti pušenje, ali i da su elektronske cigarete samo još jedan od načina da dođete do toliko željenog nikotina. U moru informacija koje kruže internetom, ne može se lako razabrati šta je tačno. Detaljno pretraživanje ove teme oduzelo bi Vam previše vremena, pa smo to umesto Vas uradili mi!
U ovom tekstu ćemo Vam ukazati na to šta su e-cigarete, po kom principu rade, koliko su štetne i koje su razlike u odnosu na popularne IQOS proizvode i tradicionalne cigarete…
Sadržaj:
E-cigarete su bezdimni uređaji koji rade na baterije. Sastoje se iz atomizera, tanka za tečnost, fitilja za prenos tečnosti iz tanka do namotane žice grejača, kao i nastavka za usta. Atomizer je najvažniji deo e-cigarete, jer sadrži namotanu žicu grejača koja se zagreva da bi tečnost mogla isparavati. Obično atomizeri poseduju tank za tečnost i fitilj preko kojeg tečnost iz tanka dospeva do namotane žice grejača. Atomizer koristi bateriju za napajanje.
E-cigarete ne sadrže duvan, niti nešto sagorevaju. One se pune određenim vrstama tečnosti koje grejač u uređaju pretvara u paru koju udišete.
U tank za tečnost ulivaju se tečnosti koje se sastoje od ekstrahovanog nikotina, propilen-glikola, biljnih glicerola i određenih aroma. Mešavina ovih jedinjenja daje tečnost koja mnoge ljude podseća na neke vrste ulja.
Ovi uređaji su upravo zbog toga i napravljeni, da smanje emisije kancerogenog duvanskog dima koji je produkt sagorevanja duvana, ali i da smanje efekte pasivnog pušenja, tercijarnog dima itd.
Izmišljeni su 1963. godine, a u komercijalnoj upotrebi pojavili su se tek 2003. godine u Kini. Na taj način su se zaobišla sva ona izuzetno kancerogena jedinjenja koja se nalaze u sekundarnom dimu kod tradicionalnih cigareta.
Takođe, laka dostupnost, primamljive reklame, različiti ukusi tečnosti i uverenje da su sigurnije od običnih cigareta, doveli su do velike konzumacije ovog tipa cigareta kod mladih u SAD-u, te je ovaj oblik pušenja postao dominantan.
Tako se od dobre volje da se onima koji već puše nađe manje štetno rešenje, došlo do enormnog povećanja broja mladih pušača koji verovatno ne bi propušili da nisu imali slatkaste, zavodljive, često i voćne, arome obogaćene nikotinom.
Iako elektronske cigarete u suštini jesu manje štetne od tradicionalnih cigareta za one pušače koji već uveliko puše, one nipošto nisu bezazlene i potpuno bezbedne!
Kako je nikotin jedinjenje koje izaziva određene hemijske reakcije u nadbubrežnoj žlezdi i mozgu, svi proizvodi koji ga sadrže nipošto nisu zdravi!
U želji da kupcima pruže što veći užitak, proizvođači oplemenjuju tečnosti za elektronske cigarete raznim aromama čije dugoročno dejstvo na zdravlje ljudi nije dovoljno ispitano. Takođe, aerosol, iliti para koju e-cigarete ispuštaju, često sadrži, pored štetnog nikotina, i isparljiva organska jedinjenja, teške metale kao što su nikl, diacetil, arome i druge ultrafine partikule koje mogu biti kancerogene i uzrokovati teške bolesti pluća.
Iako se ne dešava često, moguće je da dođe i do slučajnog gutanja ili udisanja same tečnosti koja se stavlja u elektronske cigarete, što može imati fatalne posledice trovanja, navode na sajtu Medicinar.
Javnosti su poznati podaci da mladi između 18 i 24 godine najviše koriste ovaj tip cigareta, ali i da ta starosna grupa najčešće ima težih zdravstvenih problema zbog e-cigareta. Poznati simptomi, kako navode na sajtu BBC-ja, jesu “jaka upala pluća, kašalj, temperatura, nesvestica, problemi sa disanjem ili otkazivanje pluća”.
Istovremeno je i Britanski medicinski časopis objavio istraživanje o tome kako je jedna mlada žena hospitalizovana zbog kašlja, temperature, obilnog znojenja i otkazivanja pluća, a uzrok je bio biljni glicerin iz njene e-cigarete! Nalazi su pokazali da je u plućima pronađeno mlečno staklo, a tek lečenje empirijskim steroidima dovelo je do boljeg usvajanja kiseonika.
Tragedija koja je odjeknula SAD-om izazvala je burne reakcije iznenađenja. Tom prilikom je preminuo mladić od 24 godine kojem je u lice eksplodirala baterija e-cigarete, kako se navodi u pomenutom članku BBC-ja. Na internetu se mogu pronaći viralni video snimci koji prikazuju i mnoge druge eksplozije e-cigareta (izvor: Youtube):
Iako se propilen-glikol i biljni glicerol koriste i u svakodnevnoj ishrani, kozmetičkim proizvodima i lekovima, niko pouzdano ne zna koliko je štetno svakodnevno izlaganje većim količinama ovih supstanci i udisanje istih.
“Propilen-glikol se dovodi u vezu sa iritacijom očiju, ždrela i disajnih puteva nakon produžene inhalacije, kao i astmom kod dece. Poznato je da aerosol iz e-cigareta sadrži štetne materije poput formaldehida, acetaldehida i akroleina, ali je njihova koncentracija manja u poređenju sa duvanskim dimom.
Metali poput nikla, hroma i olova, koji se smatraju kancerogenim, takođe su detektovani u aerosolu e-cigareta, a zabrinjava i činjenica da koncentracija nikla može biti i veća u poređenju sa duvanskim dimom” – navedeno je u tekstu Sandre Vezmar Kovačević, profesorke Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.
Takođe, u tečnosti e-cigareta postoji veliki niz drugih sastojaka koji nisu bezopasni po zdravlje. Potpun spisak možete pogledati na posebno uređenom članku Vikipedije o e-cigaretama.
Kako se navodi na jednom od evropskih sajtova posvećenih zdravlju pluća, kratkoročne studije su pokazale da u parama iz e-cigareta ima otrovnih i kancerogenih hemikalija, iako su bile manjih koncentracija nego kod tradicionalnih cigareta.
Postoje i dokazi da se ćelije u telu koje su izložene pari oštećuju i prestaju sa radom, što dovodi do upale pluća koja uzrokuje otežano disanje, kratkoću daha i suv kašalj, znakove koji ukazuju na pojavu bronhitisa itd.
Godine 2019. ustanovljena je bolest poznata kao povreda pluća povezana sa vaporizovanjem. Kada su doktori počeli zbrinjavati mlade osobe sa kratkim dahom, temperaturom, kašljem, povraćanjem, prolivom, glavoboljom, vrtoglavicom i bolom u grudima, ponovo je skrenuta pažnja javnosti na štetnu upotrebu e-cigareta.
Neke od ovih osoba su postajale ozbiljno bolesne i hospitalizovane, a bilo je i smrtnih slučajeva. Iako su istraživanja još uvek u toku, a uzroci bolesti nisu do kraja shvaćeni, razlozi za ova stanja povezuju se sa korišćenjem e-cigareta, tj. vaporizatora.
Studija koja je sprovedena na Univerzitetu Stenford pokazuje da su kod onih mladih koji koriste e-cigarete simptomi virusa Kovid-19 pet puta češći nego kod onih koji ne konzumiraju ovaj tip cigareta!
Nimalo nije slučajno što su određene zemlje, poput Indije, SAD-a, Kine, Japana i dr, nastojale da zakonski ograniče i svedu upotrebu e-cigareta, posebno kod mladih ljudi. Japan je u pretnodnim godinama dostigao kritičan procenat pušača tradicionalnih cigareta, pa se zbog strogih zakona većina preorijentisala na e-cigarete kada su se pojavile. Ipak, Ministarstvo zdravlja Japana zahtevalo je da se pooštre zakonske regulative i za e-cigarete.
Čak i rezultati istraživanja Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” govore da je stanje sa konzumiranjem e-cigareta alarmantno. Naime, 77% ispitanika izjavilo je da korišćenje elektronskih cigareta nije imalo nikakvog uticaja na njihovo pušenje cigareta, dok je samo 10% ispitanika potvrdilo da su im e-cigarete omogućile da se odviknu od pušenja običnih, tradicionalnih cigareta.
U Američkom žurnalu preventivne medicine objavljena studija utvrdila je da su u periodu od 3 godine ispitanici koji su koristili e-cigarete razvili za 30% više hroničnih bolesti pluća, uključujući astmu, bronhitis i emfizem, za razliku od onih koji nisu koristili uopšte cigarete.
Postoji više simptoma koji se mogu javiti nakon prelaska na e-cigarete posle tradicionalnih.
Na jednom od sajtova koji govore o ovoj temi pomenuti su neki:
Iako je donekle jasno koje su tačno razlike između e-cigareta i IQOS-a, kao i između e-cigareta i tradicionalnih cigareta, potrebno je možda još jednom sumirati sve činjenice.
Podeli članak: