Frakciona destilacija je proces kojim se komponente u hemijskoj smeši razdvajaju na različite delove (nazvane frakcije) prema različitim tačkama ključanja . Frakcionisana destilacija se koristi za prečišćavanje hemikalija, a takođe i za odvajanje smeša za dobijanje njihovih komponenti.
Koristi se kao laboratorijska tehnika i u industriji, gde proces ima ogroman komercijalni značaj. Hemijska i naftna industrija se oslanjaju na frakcionu destilaciju.
Proces frakcione destilacije
Para iz ključanja rastvora se prenosi duž visoke kolone, nazvane frakcionim stupcem. Kolona je upakovana plastičnom ili staklenom perlom kako bi se poboljšala separacija, obezbeđuje se veća površina za kondenzaciju i isparavanje. Temperatura kolone se postepeno smanjuje duž svoje dužine.
Komponente sa višim tačkama ključanja vrše kondenzaciju na kolonu i vraćaju se u rastvor ; komponente sa donjim tačkama ključanja prolaze kroz kolonu i prikupljaju se blizu vrha. Teoretski, imaju više perlica ili ploča koji poboljšavaju razdvajanje, ali dodavanje ploča takođe povećava vreme i energiju potrebnu za završetak destilacije.
Razlika između jednostavne destilacije i frakcione destilacije
Frakcionisana destilacija se razlikuje od jednostavne destilacije jer frakcionirna kolona prirodno razdvaja jedinjenja na bazi tačke ključanja. Moguće je izolovati hemikalije koristeći jednostavnu destilaciju, ali to zahteva pažljivu kontrolu temperature, jer se samo jedna ,,frakcija” može izolovati u isto vreme.
Takođe, jednostavna destilacija je brža i koristi manje energije, ali je stvarno korisna samo ako postoji velika razlika između tačaka ključanja željenih frakcija, tj. temperature mora da bude viša od 70 stepeni celzijusa). Ako je u pitanju samo mala razlika u temperaturi između frakcije, bolje je koristiti frakcionu destilaciju.
Koja je pH vrednost destilovane vode?
pH meri koncentraciju vodoničnih jona u rastvoru na bazi vode. Ako je niža – znači da ima više vodoničnih jona, ako je veća – manje je jona vodonika u tečnosti.
Skala se kreće od 1 do 14. Ako je niža od 7, onda je kisela – baš kao sirće čiji je pH 2 – a ako je veća od 7 – alkalno/bazna je – kao izbeljivač, sa stopom od 13,5 pH. Vrednost 7 se smatra neutralnom, a to je pH prečišćene vode.
Uobičajeni pH za vodu je između 6,5 i 8,5. pH vrednost nam može otkriti šta se se nalazi u vodi – niži pH može značiti da se u vodi nalaze teški metali, dok viši pH čini teške metale manje dostupnim, dakle manje toksičnim. Ako ste čuli za tvrdu vodu, to je voda koja sadrži mnogo minerala (prolaskom kroz stare cevi, na primer).
pH destilovane vode je neutralno – 7.
Dali mogu destilovanu vodu koristiti za akvarijum