Šta se desi ako ne unesete dovoljno vode?
Pre svega, moramo napomenuti da vodu gubimo disanjem, znojenjem, mokrenjem, pražnjenjem creva, povraćanjem ili krvarenjem.
Time dolazi do dehidracije, nedostatka vode u organizmu, što podrazumeva širok spektar stanja, a kod nekih posledice mogu biti veoma ozbiljne.
Prvenstveno se mogu zapaziti suve usne, oči, sluzokoža i naborana i iritirana koža. U jedan od osnovnih simptoma spada i osećaj gladi, jer se često dešava da potrebu za vodom naš organizam pogrešno tumači kao potrebu za hranom. Sledeći stadijum obuhvata ispucale nokte i kosu, ali i pojavu grčeva u mišićima, poremećaje varenja, zatvor.
Pridruženi simptomi mogu biti i snižen pritisak, vrtoglavica, glavobolja, problemi sa urinarnim sistemom (rizik od pojave infekcija (jer organizam nije u stanju da preradi štetne materije i putem urina ih izbaci) i kamena u žuči i bubrezima zbog nedovoljno tečnosti).
Štaviše, usporavaju se sve funkcije unutrašnjih organa, te dolazi do otežanog disanja, poremećaja u krvotoku i usporenog rada srca. Dalje neunošenje vode u organizam može dovesti do razvoja širokog spektra bolesti, otkazivanja organa i, na kraju, smrti.
Da li znate da se s vodom može i preterati?
HIPONATREMIJA – stanje u koje Vaš organizam dospeva ukoliko popijete enormne količine vode. Tada bubrezi nisu u stanju da prerade i izbace svu vodu kroz urin, te dolazi do razređivanja natrijuma i prevelike količine vode u Vašem organizmu, što dovodi prvenstveno do umora, glavobolje, pospanosti, konfuzije, a zatim i do povraćanja, mučnine, grčeva u mišićima, slabosti, dvostrukog vida, otežanog disanja, gubitka svesti, oticanja mozga i pluća i kome.
Naposletku, koliko vode treba piti dnevno?