(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Naime, kada se titanijum(IV)-oksid nađe u okruženju sa ultraljubičastim zračenjem (UV-zračenje), on učestvuje u stvaranju reaktivnih vrsta kiseonika. Te reaktivne vrste kiseonika hvataju čestice i mikroorganizme iz vazduha koji slobodno struji kroz prečišćivač i na taj način iz prečišćivača izlazi čistiji i sterilniji vazduh koji je zdraviji za udisanje!
Takođe, utvrđeno je da se fotokataliza sa titanijum(IV)-oksidom kao katalizatorom može odvijati i pod uticajem vidljivog svetla ukoliko je jasno prisustvo jona azota i nekih metalnih oksida u samom titanijumu.
Titanijum(IV)-oksid (TiO2) može da oksiduje kiseonik i organske materije, a ima i deodorizacijske i sterilizacijske osobine. Osim toga, spada i u jeftine fotokatalizatore!
Da li ste znali? – Titanijum(IV)-oksid iliti
titanijum-dioksid je prirodni oksid titanijuma, koji ima široku primenu. Upotrebljava se i kao beli pigment (tzv. titanijumsko belo), kao sastojak boja, krema za sunčanje i bojenje hrane (gde ima oznaku E171). Ima izuzetno visok indeks prelamanja svetlosti!
Da li je fotokatalitički prečišćivač isto što i prečišćivač sa UV svetlom?
Odgovor je NE!
Prečišćivač sa običnim UV svetlom radi po principu menjanja strukture čestica iz vazduha UV zračenjem koje proizvodi. Da bi taj proces bio potpun, potrebno je mikrobe iz vazduha izložiti ovom zračenju u tačno određenom intervalu i tačno određenoj jačini, a često se dešava da ovom principu rada promaknu određeni mikrobi iz vazduha.
Fotokatalitički prečišćivač radi po principu fotokatalize. Dakle, UV zračenje reaguje na fotokatalizator (koji je obično titanijum(IV)-oksid), koji pak pod uticajem ovog zračenja direktno utiče na oksidaciju svih mikroba i čestica iz vazduha!
Na taj način, napadajući antioksidantima spoljašnju opnu mikroba i čestica, uništavaju se i mikroorganizmi koji inače promaknu tokom prečišćavanja vazduha samo UV svetlom!
Tako se iz vazduha mogu prečistiti i mikroorganizmi koji se veoma teško uklanjaju, poput ešerihije koli, streptokoka, bacila tuberkuloze, spora plesni i buđi itd. Jednom rečju, sve ono što uglavnom promakne prečišćivaču sa običnim UV svetlom!
Važno je napomenuti i da se antioksidanti koji nastaju kao produkt fotokatalize sudaraju sa zagađivačima vazduha i razlažu ih (oksidiraju) na bezopasne supstance (najčešće vodu, ugljen-dioksid i druga manje štetna hemijska jedinjenja).