Da li zagađen vazduh može biti okidač za razvoj mentalnih bolesti?
Povećanje zagađivača u vazduhu, a pre svega PM 2.5 i PM10 čestica, čak i u veoma malom broju uvećava stopu rizika od nastanka mentalnih bolesti za 6,67%!
Istraživanja objavljena 2018. godine, pokazala su da Kinu ovo povećanje zagađivača u vazduhu godišnje košta, u vidu medicinskih troškova, čak 22,88 milijardi dolara!
Osim toga, zagađivači vazduha izazivaju ozbiljne neurokognitivne probleme, u rasponu od varijacija u ponašanju do neurodegenerativnih poremećaja, koji mogu imati razorne efekte na mentalno zdravlje.
Studija koju su radili Vert i saradnici, pokazala je da je stopa depresije bila 2 puta veća za svakih 10μg/m3 povećanja nivoa azot-oksida. Rađena na 958 stanovnika Barselone, starosti 45-74 godine, pokazala je da dugotrajna izloženost zagađivačima kao što su azot-oksid, PM čestice i ostali zagađivači može povećati verovatnoću obolevanja od depresije, kao i verovatnoću upotrebe antidepresiva i benzodiazepina.
Čak je i istraživanje iz 2009. godine ukazalo na činjenicu da će na svako povećanje koncentracija PM10 čestica za 19.4 μg /m3 porasti i rizik od poseta hitnoj službi zbog depresivnih epizoda za čak 7,2%!
Dakle, shodno gorenavedenom, zagađivači iz vazduha mogu biti faktor povećanja stope depresije, i generalno mentalnih bolesti, među opštom populacijom.