Šta je SMOG?
Sama reč SMOG sastoji se od dve engleske reči: smoke – dim i fog – magla.
Po definiciji sa Vikipedije smog je vrsta aerozagađenja koja se javlja u većim gradovima gde, na relativno maloj teritoriji, veliki broj aerozagađivača emituje štetne čestice.
Aerozagađivačima se smatraju u ovom slučaju elektrane, kotlarnice, individualna ložišta, veliki broj motornih vozila i fabrike prljave industrije.
Dakle, jasno je da je smog mešavina izduvnih gasova, štetnih i kancerogenih PM čestica, i drugih jedinjenja koja su nusprodukt sagorevanja čvrstih goriva, nafte, goriva koja se koriste za motorna vozila, ali i nusprodukti procesa u prljavim industrijama.
Koje vrste smoga postoje?
Najčešće se navode:
- kiseli smog,
- fotohemijski smog i
- elektronski smog.
Kiseli smog
Nastaje pri povećanju sumpor-dioksida (SO2) u vazduhu tokom zimskih meseci kada je pojačano loženje.
Prisustvom SO2 nastaje sumporna kiselina (H2SO4) koja se stvara u vazduhu raznim oksidacionim procesima.
Pored ove kiseline, može se javiti i čitav niz drugih kiselina koje nastaju reakcijom kiselih oksida.
Suzbijanje kiselog smoga u uređenim i većim državama sprovodi se privremenim gašenjem i zaustavljanjem industrijskih pogona i smanjivanjem gradskog saobraćaja dok se ne izmene meteorološki uslovi. Tako se u velikim metropoloma sveta uvode pravila da se, na primer, jedan dan voze automobili sa parnim tablicama, a drugog oni sa neparnim brojem tablice, što delimično doprinosi smanjenju zagađenja.
Fotohemijski smog
Nastaje pri interakciji primarnih zagađivača (azotnih oksida i isparljivih organskih jedinjenja od fosilnih goriva) i sunčeve svetlosti.
Tada se dobija smeša na stotine štetnih i opasnih hemikalija koje sve zajedno nose naziv sekundarnih zagađujućih čestica.
Ovaj vid smoga je dominantan u toku vrelih, letnjih meseci, kada je povećano ultraljubičasto zračenje i kada se povećavaju koncentracije uglovodonika iz raznih izvora.
Prepoznatljiv je po gustoj, beličasto-plavoj magli koja zna ozbiljno da nadraži sluzokožu očiju i nosa i da pokrene snažne oksidacione procese.
Ako vidite da lišće biljaka žuti, vene, suši se, a boje na predmetima blede, sigurno se radi o fotohemijskom smogu!
Elektronski smog
Jedan od novijih termina o smogu.
Podrazumeva štetna zračenja elektronskih uređaja, poput trafo-stanica, dalekovoda, stanica mobilnih operatera, radio i TV predajnika, neonskih cevi, fenova za kosu, mikrotalasnih rerni, monitora, mobilnih telefona, displeja itd.
Spektar proizvoda koji emituju ovu vrstu zračenja, zaista je u urbanom načinu života neograničen.