(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Prirodne PM čestice mogu biti i posledica, tj. rezultat, različitih gas-čestica konverzija u atmosferi.
Takođe, mogu biti posledica vulkanskih erupcija posle kojih se sumpor koji su one izbacile u atmosferu vezuje za razna druga jedinjenja, panastaju sulfatni aerosoli.
PM čestice ovog tipa javljaju se i kao posledica spontanih i sporadičnih prirodnih šumskih požara na planeti Zemlji prilikom kojih dolazi do sagorevanja drveta.
U PM čestice prirodnog porekla spadaju i sekundarne čestice nastale oksidacionim procesima, ali i polen, biljni vosak, pustinjska prašina podignuta iz predela gde duvaju jači vetrovi itd.
Živa bića na Zemlji su na ove PM čestice uglavnom adaptirana, a osetljivost na njih javlja se kod osetljivijih kategorija u vidu alergija, navodi prof. dr Dragana Đorđević, naučni savetnik Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju.
Osim ovih prirodnih, postoje i PM čestice antropogenog porekla, koje su znatno problematičnije i nezdravije!
PM čestice antropogenog porekla
PM čestice antropogenog porekla su uglavnom posledica nekakvih mehaničkih procesa koji su plod čovekovog delovanja i života na planeti Zemlji.
One nastaju primarno kao posledica, odnosno rezultat, delovanja više različitih procesa poput raspršivanja, sagorevanja uglja, nafte i ostalih prljavih derivata zarad proizvodnje struje i grejanja, zatim sagorevanje goriva u avio, auto i brodskom saobraćaju, paljenje industrijskog i komunalnog otpada, čestičnih ostataka poput onih koji se javljaju u čeličanama i livnicama tokom proizvodnje i kao ostatak tokom proizvodnje industrijske robe širokog spektra (tekstil, staklo, plastika itd).
Dr Dragana Đorđević navodi u svom tekstu da čestice antropogenog porekla doprinose ukupnoj količini čestica na ovoj planeti u procentu od čak 60%! Zbog toga one predstavljaju ključan element u sagledavanju, razumevanju i rešavanju problema sa PM česticama iz našeg okruženja!